A legjobb szépségápolási praktikák mézzel
Forrás: femina.hu
A mézben minden megtalálható, amire a bőrödnek szüksége van. Sokféleképp használható: tisztít, méregtelenít, ha kell, akkor táplál.
A méz az egyik legrégebben használt szépítőszer. Nofrétete, akinek szépségét ma is megcsodálhatjuk, mézes tápláló pakolással ápolta bőrét.
Mézes pakolás a hajadra
Forrás: femina.hu
4 dl vizet melegíts meg, oldj fel benne egy teáskanál mézet, adj hozzá egy kis ecetet, egészítsd ki egy kis kamillateával.
Az így elkészült masszát egyenletesen fésüld szét a hajadon, és hagyd megszáradni. Bármilyen hihetetlennek is tűnik: a méztől a haj nem lesz ragadós, ráadásul a szőke hajat enyhén világosítja is.
A mindennapos tisztítás és ápolás számára jó, ha a sampon és az öblítőbalzsam mézet is tartalmaz. Úgy hat, mint a rendszeres arcápolás.
A haj formázásánál a méhviasz szinte azonnal hozza a kívánt eredményt. A haj ugyanis túlnyomórészt ebből a zsíros anyagból áll. Ujjaiddal egyszerűen dolgozd bele, és a száraz, töredezett haj több fényt és tartást kap, a rövid frizurák pedig villámgyorsan, mindenféle kínlódás nélkül elkészíthetőek.
A 4 legjobb arcpakolás télre
Forrás: kiskegyed.hu
Bőrödet – még télen sem - csak drága krémekkel vagy kozmetikai kezelésekkel teheted fiatalosabbá és ragyogóvá, hanem otthon összeállított készítményekkel is.
Télen a bőr is másfajta megpróbáltatásoknak van kitéve, mint a forró nyári napsütésben. Ez pedig főleg a száraz bőrűekre jelent veszélyt, mivel ezt a típust jobban megviseli a kinti hideg és a benti, többnyire nagyon száraz levegő. Az arc ráadásul az egyetlen testrész, ami a legjobban ki van téve a levegő és az időjárás viszontagságainak. Pakolásaink azonban segíthetnek átvészelni a hideg hónapokkal járó kellemetlenségeket. Íme a legjobbak:
Normál bőrre
Hozzávalók: 1 evőkanál méz, 1 evőkanál mandulaolaj, 1 marék hámozott napraforgómag.
Elkészítés: A napraforgómagot törd össze. A mézet melegítsd fel, és keverd el a mandulaolajjal. Ezután keverd össze az alapanyagokat, melegítsd fel óvatosan, és ha kihűlt, kend óvatosan arcodra. Fél óra múlva langyos vízzel öblítsd le.
Száraz bőrre
Hozzávalók: 1 kisebb banán, 1 evőkanál tejszín, 1 evőkanál méz, 1 evőkanál olívaolaj.
Elkészítés: A szétnyomkodott banánt pépesítsd a tejszínnel és a mézzel, majd kend fel az arcodra. 15 perc múlva öblítsd le és bőröd ragyogóbb lesz, mint valaha.
Vegyes bőrre
Hozzávalók: 1 csomag élesztő, pár csepp citromlé, egy evőkanál tejföl, két evőkanál tej.
Elkészítés: A hozzávalókat tedd egy kis porcelán tálba és jól dolgozd őket össze. Ha kész a pép, kend fel egyenletesen az arcodra, és amíg a massza rá nem szárad, hagyd rajta. Végül dörzsöld le a pakolást, ami nemcsak újító hatással lesz bőrödre, hanem a dörzsölő mozdulatoknak köszönhetően még az elhalt hámsejteket is leradírozza...
Hidratáló arcpakolás az összes bőrtípusra
Hozzávalók: 1 tojásfehérje, 2 evőkanál natúr joghurt, egy evőkanál méz, pár csepp citromlé.
Elkészítés: Keverd össze a joghurtot a mézzel, a tojásfehérjével és a citrom levével. Tedd hűtőbe, és várj pár percig míg összeállnak a hozzávalók. Ha kész, körkörös mozdulatokkal tedd fel a masszát, hagyd az arcodon 20 percig, majd öblítsd le langyos vízzel.
Szépítő hatóanyagok
Forrás: femina.hu
- A méztartalmú krémek, mézes testápolók és maszkok ideálisak a száraz, érzékeny bőr számára, mert a mézben lévő folyékony cukor elősegíti a felső szaruréteg optimális felépítését.
- A pattanásokon is segít a mézes bőrápolás az olaj-víz emulzióban jól feldolgozható antibakteriális hatóanyagnak, az inhibinnek köszönhetően.
- Méhpempő: fehérjén kívül háromféle B-vitamint, E-vitamint és egyéb, a szervezet számára hasznos anyagot tartalmaz. Időseknek, kimerült vagy lábadozó betegeknek ajánlott, kiváló erősítőszer.
- Méhszurok (propolisz): összetétele igen bonyolult, balzsamokat, illóanyagokat és számtalan ismeretlen anyagot tartalmaz. Igen sok bajra orvosság. Előnyösen befolyásolja a belső elválasztású mirigyek működését, de a fogfájásra is kiváló. Külsőleg alkalmazva baktériumölő, a seb nem fertőződik el, hamarabb heged, mindenféle bőrgyulladásra kiválóan hat.
A méz mint szépségápoló szer
Forrás: HarmoNet
A méz az egyik legrégebbi szépségápoló szer. Nemcsak a megfázás és az influenza ellen hatásos, de a kozmetikában is gyakran hasznosítják. A méz szárazanyag-tartalmának 85-90 százalékát a szőlő- és a gyümölcscukor teszi ki, de megtalálhatók benne különböző vitaminok, ásványi anyagok, kb. 190 tápanyagot tartalmaz.
Kalória értéke rendkívül nagy. Megtalálhatók benne a szervezet számára nélkülözhetetlen nyomelemek: kalcium, foszfor, magnézium, klór, nátrium, kén, jód, vas, kobalt, réz, cink, kadmium, mangán, alumínium, stb. amelyek igen fontos szerepet játszanak az életfolyamatokban. A legtöbb vitamin a mézben fordul elő: B1-, B2-, B3-, B5-, B6-, B12-, C-, A-, E- vitaminok különböző arányban találhatók meg benne.
Rendkívül fontos a méz fertőtlenítő baktériumölő hatása is. A mézben levő szőlőcukor (glukóz) szervezetünk számára a legfontosabb cukorféleség, amely csak a gyümölcsökben és a mézben fordul elő szabadon. De csak addig teljes értékű tápanyag, amíg fel nem melegítik.
A méz elsőrendű szépségápoló szer
Forrás: HarmoNet
Megköti a nedvességet, ezzel feszessé, rugalmassá teszi a bőrt. A száraz, érdes bőrt kisimítja és puhítja. A benne található vitaminok, ásványi anyagok regenerálják a bőrt, így a fáradt, érzékeny arcbőr frissebb, fiatalosabb lesz. Önmagában is fokozza a vérbőséget, és nyugtatja a bőrt, ha nincs idő egy maszkra, a mézet kenjük fel az arcunkra, majd pár perc múlva mossuk le.
A méz, antibakteriális hatása miatt kiváló pattanások, mitesszerek, kisebb karcolások, sebek kezelésére is. Kiváló gyógyír a cserepes ajkakra, a mézes fürdő pedig nemcsak ellazító hatású, de nyugtatja, ápolja is a bőrt.
Sokféle mézes kozmetikai termék kapható az üzletekben, gyógynövényboltokban. Ezek nagy része nemcsak mézet, hanem egyéb méhészeti terméket is tartalmaz. A virágpor, a méhviasz, a propolisz a mézhez hasonlóan sok értékes hatóanyagot tartalmaz.
Mézes maszkok
Forrás: HarmoNet
2 evőkanál mézet melegítsünk meg, majd keverjünk hozzá 2 evőkanál túrót. Kenjük fel az arcra, nyakra, dekoltázsra, és hagyjuk fent 20 percig, majd langyos vízzel mossuk le.
Mézes arcpakolás megviselt, száraz bőrre
Hozzávalók: 2 evőkanálnyi almalé, 2 evőkanál virágpor, 2 evőkanál méz, 1 tojássárgája
Az alma levét keverjük össze a virágporral, rázzuk fel, hagyjuk pihenni egy órát. Szita vagy tüll segítségével szűrjük ki a keverékből a pollent, majd adjuk hozzá a többi alkotórészt. A maszkot vattával felvisszük az arcra, és mielőtt a pakolás kiszáradna, langyos vízzel lemossuk.
Szépítő mézes pakolás
A mézet túróval, tojássárgájával és egy citrom levével elkeverjük, majd az arcon hagyjuk 35 percig. A hatás, igazi meglepetés!
Szauna méz
Forrás: Wikipédia
Illatosításra és testápolásra használhatunk különleges szauna-mézet is, amelyet két szaunázás között kell a nedves testre felkenni, bedörzsölni, majd leöblíteni. A szauna-méz csak annyiban különbözik az étkezési méztől, hogy itt az ikrásodás természetes és hasznos, ezért ez mindig beikrásodott méz. (Skandináviában a méz ikrásodása amúgy sem számít negatívumnak, mint Magyarországon, sokkal gyakoribb az ilyen méz).
Ha ikrás mézet szeretne válasza a napraforgó mézet, mely hüvös helyen tartva egy hónapon belül durva, nagy szemű kristályokat képez, vagy a repce krémmézet, mely egy krémszerű finomkristályos méz.
Ha nem ragaszkodik a kristályos mézhez, szaunázásnál a legpraktikusabb a 0,25 kg-os műanyag mackóba csomagolt méz, mely "kulturáltan" használható.
Mézes szaunázás
Forrás: wellnessbalaton.hu
A méz a leghatásosabb meghűlés ellen, de a mézfürdő valósággal csodákra képes! Üljünk be a szaunába, várjuk meg, míg bőrünk felmelegszik, és kitágulnak a pórusok. Ezt követően lazán kenjük be magunkat mézzel, a fejünk búbjától a talpunkig. A méz ápolja és nyugtatja a bőrt. Nem kell megijedni, nem leszünk ragacsosak tőle, mert a meleg hatására folyóssá válik a méz és a szaunashow végére teljesen felszívódik a bőrünkön keresztül. A méz elősegíti a bőr anyagcseréjét, hatásos bőrszennyeződések, pattanások, kisebb hegek ellen. A méz a szervezetben nagyon hamar felszívódik itt a szaunázás alkalmával, mivel a testünkön található 3 milliónyi pórus mind nyitva van az izzadás, és a hőmérséklet hatására. A méz jó a hajnak is. Szép fényt és erős tartást kap, fontos tápanyaghoz jut általa. A méz, a bőrre gyakorolt jótékony hatása miatt kedvelt kozmetikai adalék, megköti a nedvességet, gyengéden tisztít, antibakteriális hatású. Már egy mézes felöntés után garantáltan puha, kellemes tapintású lesz a bőrünk! és időzzünk még el a forróságban tizenöt percig. A méz nyugtatja az izmokat, csillapítja az esetleges gyulladásokat, villámgyorsan megszabadulhatunk a pattanásoktól is. Ezenkívül puhítja, tisztítja a bőrt.
Mézes masszázs más néven mézmasszázs
Forrás: masszazsterapia.hu
A méz gyógyító erejét hasznosító módszer a szevezet tisztítására, méregtelenítésére.
A mézmasszázs reflektorikus úton fejti ki hatását.
A hagyományos kínai orvoslás szerint az egészség feltétele az életenergia, a csi (chi) akadálytalan áramlása a testben.
Ha ez az áramlás valahol blokkolódik, betegségek kialakulásához vezet.
A méz alkalmazása azért előnyös, mert segít szabályozni a test energiaáramlását, és visszaállítani egészséges egyensúlyát. Segít a kötőszövet rendellenes letapadásainak megszüntetésében.
A méz vitamin és ásványi anyag tartalma mélyen bejut a bőrbe, a salakanyagokat pedig kiszívja és magába gyűjti (amit a masszázs végén eltávolítunk).
(Ez az egyetlen masszázs, amit a gerinc felett is alkalmazhatunk.)
A mézes masszázs alkalmazható:
- Gerincbántalmak
- nyak-, váll- és hátfájdalmak
- reumatikus panaszok
- neuralgiák
- ízületi problémák, fájdalmak
- hólyagbántalmak
- migrén
- visszatérő fertőzések
- krónikus kimerültség
- és depresszió esetén.