Milyen más méhészeti termékek léteznek a mézen kívül?
- Propolisz
- Virágpor
- Méhpempő
- Viasz
Propolisz
Forrás: wikipedia.hu
A propolisz vagy méhszurok olyan gyantás, ragacsos anyag, amelyet a dolgozó méhek a kaptár védelmére, a betolakodó baktériumok és egyéb kórokozók ellen gyűjtenek. Ragadós, sárgásbarna, kellemes illatú anyag, melyet a fák rügyeiről, fiatal ágairól, levélnyeleiről gyűjtenek be a méhek, átalakítják, azután a kaptárak tömítésére és fertőtlenítésére használják.
Propolisz összetétele
A tiszta propolisz kimagaslóan hatékony elemekből áll. Legfontosabb és legtömegesebb alkotórészei a flavonoidok. További fontos hatóanyagok: kalkonok, terpén, vitaminok (B1, B2, B6, C, E, ), aminosavak, enzimek, ásványi elemek (K, Na, Mg, Al, P, Si, Va, Co, S, N, Zn). Bizonyítottan tartalmaz ferulasavat, amitől baktériumölő és baktériumfejlődést gátló hatású (külsődleges felhasználás esetén).
A propolisz hatása
A propolisz gyógyhatását az emberiség a legrégibb idők óta ismeri.
Arisztotelész „a fák könnyének” nevezte, s használta a gyógyászatban. A méhcsaládban számtalan méhecske él együtt, nincs a világon olyan nagy állattenyészet, ahol annyi állat élne együtt, mint egy méhkaptárban, mégis ritkák a járványok, mert a propolisz megvédi őket a káros mikroorganizmusoktól.
Általános jó hatással van minden szervrendszerünkre, sejtjeinkre is. Öregedést gátló, regeneráló, tisztító hatása van. A természetes bélflórát nem károsítja, ellenjavallata nincs. Használata csak propolisz-allergiásokra veszélyes. Szinte hihetetlen, milyen hatásosan csillapít bizonyos fájdalmakat, a hatása vetekszik a fájdalomcsillapítókéval.
- Külsőleg használhatjuk nehezen gyógyuló sebek, nyálkahártya- és bőrgyulladások kezelésére, horzsolásokra, vágásokra, más bőrproblémákra, ízületi fájdalmakra és gyulladásokra, erős baktériumölő és hámgyógyító hatása van.
- Belsőleg légúti betegségekben, a húgyutak fertőzései, a prosztata- és a fültőmirigy gyulladásai ellen is sikerrel alkalmazzák. A hajszálérrendszerre értágító, vérnyomásszabályzó, baktérium-szaporodást gátló, frissítő. Rendszeres fogyasztása az általános szervezeti ellenálló képességet magas szinten tartja. Torokfájás, meghűlés esetén tinktúrás meleg vízzel naponta többször gargarizáljunk. A szájban lévő sebeket ecsetelhetjük is. Sokan ajánlják impotenciára, más (nem lelki eredetű) szexuális problémákra, a propoliszon kívül magát a mézet is, férfiaknál akár a nemi szervbe masszírozva. Az orvostudomány a propolisz felhasználásával biztató eredményeket ér el a rákgyógyítás területén is.
A propolisz felhasználási formái
A leggyakoribb formái a tinktúra, amely egy tömény alkoholos oldat, és a propoliszos méz, mely méz és tinktura keveréke.
A tinktura, sötétbarna színű, mézes-alkoholos illatú és ízű folyadék magas alkoholtartalommal, így közvetlenül nem fogyasztható!!. Használható belsőleg és külsőleg is. Limonádéba, vízbe, kockacukorra, teába vagy egy kanál mézre csepegtessük. Fogyasztása nemcsak kellemes, üdítő érzetet kelt, hanem hasznos is.
A propoliszos méz, barna, opálos, folyékony méz, a propolisz és alkohol illatával, alacsony alkoholtartalommal. Használható mindenre amire a propolisz tinktúrát is ajánlják, de annak magas alkoholtartalmából fakadó veszélyei nélkül. Használható belsőleg és külsőleg egyaránt. Tehetjük teába, tejbe vagy közvetlenül is megehetjük. Külső kezelésnél, kenegetésre, pakolásokhoz, borogatásokhoz is alkalmazható.
A propolisz főként antibakteriális, gomba- és vírusölő, valamint gyulladásgátló hatását fejti ki ilyen formában (légúti, húgyúti betegségek, fertőzések, influenza, gyomorfekély stb.) Ezenkívül fokozza a sejtlégzést, daganatellenes, fájdalomcsillapító, növeli a sugártűrő képességet, semlegesíti a mérgeket, vérnyomáscsökkentő, élénkítő hatású, és növeli a szervezet ellenálló képességét.
Propoliszos kezelések
Forrás: wikipedia.hu
Eddig az alábbi megbetegedések gyógyításában bizonyult jónak:
- Az összes belgyógyászati inflamidoknál, melyek lázas állapotokat idéznek elő a pácienseknél 3x naponta 30 cseppet.
- A nők átmeneteiknél (klimakteriumnál) egy éven keresztül az elvárt átmenet előtt naponta 1x10 cseppet.
- Prosztata gyulladásoknál naponta 1x30 cseppet.
- Magas vérnyomásnál (hypertonia) naponta 1x30 cseppet gyógyulásig.
- Vese- és májgyulladásnál jó eredménnyel használható, naponta 2x40 cseppet, 1 dl meleg vízben. Minden második nap kihagyandó. Gyógyulásig használjuk.
- Anginánál, vagy katerális anginánál továbbá torokgyulladásnál, meghűlésnél szövődmények elkerülése céljából naponta 40 cseppet 2 dl meleg vízben megisszuk és többször naponta gargarizálunk.
- Gyomor- és nyombélfekélyeknél 1 dl meleg tejben 40 csepp propolisz tinktúrát adunk és éhgyomorra megisszuk.
- Tyúkszemek és bőrkeményedéseknél tinktúrába mártott vattacsomót a fájós helyre helyezzük lehetőleg alvás előtt. Többször ismételjük. Nappal szappanos szaliciles propoliszkenőcs alkalmazható. (Vigyázat: napokig a bőrkeményedés fokozottan fáj.)
- Bőrdefektusoknál, melyek eltűrik az alkoholt, bedörzsöljük a megbetegedett helyeket tinktúrával. A defektek gyorsan eltűnnek. (Más esetben kenőcsöt alkalmazzunk.)
- 1 dl meleg vízbe 40-50 csepp propolisz tinktúrát csepegtetünk és ezzel az oldattal borotválás után arcunkat megmoshatjuk.
- TBC-nél naponta 3x30 cseppet beveszünk és 2 x hetenként inhalálunk gőz fölött. Az inhaláláshoz 1 liter forró vízbe 100 csepp tinktúrát csepegtetünk.
- Makacs köhögésre is nagyon ajánlott
- Lerészegedett embert úgy józanítunk ki, hogy megitatjuk 1 dl hideg vízzel, melybe 50 csepp tinktúrát teszünk.
- Ujjak közötti penészmegbetegedéseknél tinktúrával bekenjük a megtámadt helyeket.
- Gyomorfájdalmaknál megiszunk 1 dl meleg vizet, melybe 50 csepp tinktúrát csepegtetünk. A fájdalmak gyorsan elmúlnak. Ez az oldat bélparaziták ellen is eredményes, ha naponta 2 x éhgyomorra megisszuk.
- Fogfájdalmaknál egy kis vattacsomócskát tinktúrába mártunk és a fájós fogra helyezzük. (Tiszta propolisz beteg fogínyre, fájós odvas fogra helyezve gyulladást gátló és fájdalomcsillapító hatást fejt ki.)
- A tinktúra öreg sebre, felfekvéseknél használható, ha a helyet először megmossuk apróbojtorján főzettel és azután többször propolisztinktúrával bekenjük. Rövid idő után megszűnik a vizenyősség, mikor a fájdalmas felfekvéseket és sebeket meggyógyítja.
- A tinktúra I. fokú égési sebekre is használható, ahol növényeredetű és szintetikus gyógyszerek nem érnek el eredményt.
- párologtatóba cseppentve az alkoholos tinktúra fertőtleníti, csírátlanítja a levegőt, légtisztító, frissítő hatású.
A propoliszos mézből egy evőkanál kb 10 csepp tinkturának felel meg!
Virágpor
Forrás: wikipedia.hu
A virágpor (pollen) a virágos növények szaporodása során a megporzásban szerepet játszó, finom por, bioaeroszol (neve latinul lisztet jelent).
Virágpor
Forrás: nlcafe.hu
A virágos növények hímivarsejtjeiből áll, melyet a méhek gyűjtenek össze, miközben megporozzák a virágokat.
Fontos fehérjeforrás
A virágpor közel fele emészthető fehérje, szinte minden létfontosságú aminosav megtalálható benne. Vegetáriánusoknak kiváló, mert pótolja a húsfehérjét.
Kiváló vitaminforrás
A méhészeti termékek közül a legtöbb vitamint a virágpor tartalmazza (B1, B2, B6, C, G, H, P, E, folsav, pantoténsav, nikotinsav, stb.).
Enzim- és ásványi anyag raktár
Közel százféle enzimet és sok nélkülözhetetlen ásványi anyagot tartalmaz, mely hozzájárul fontos élettani hatásához.
Erősítő és gyógyhatású
Javítja a fizikai erőnlétet, hatékony gyengeség, alultápláltság, túlfeszített fizikai és szellemi megterhelés, immungyengeség, étvágytalanság, májpanaszok, prosztatabántalmak, vérkeringési zavarok és szívgyengeség esetén. Jó hatással van a hajnövekedésre, javítja a vérképet, csökkenti a koleszterinszintet és méregtelenít.
Arcbőr-fiatalító
Keverjünk simára egy kiskanál virágport egy tojás sárgájával, kenjük arcunkra, és hagyjuk hatni 30 percig. Rugalmassá, feszessé teszi a bőrt.
Hatékony a virágpor-kúra
Napi 15-20 g, 2-3 adagban étkezések előtt tisztán elfogyasztott, esetleg vízben, teában feloldott virágpor 3-4 hetes kúraként alkalmazva kiváló erősítő és betegségmegelőző.
Virágpor a népi gyógymódban
Forrás: bioliget.hu
Virágpor: Az egyik legfontosabb fehérjeforrásnak is nevezhetjük, hiszen 20-féle aminosavat tartalmaz. Ásványi anyagok közül leginkább káliumot és foszfort tartalmaz. Vitamintartalma is bőséges, ám függ attól, hogy milyen virágról származik. Ajánlott sokszínű, sokfajta virágport fogyasztani.
Az évszázados tapasztalatokon alapuló népi gyógymód úgy tartja, hogy a virágpor szabályozza az emésztést, hatásos a hasmenés és a székrekedés ellen. Fokozza a szellemi teljesítményt. Idős emberek esetén a magas koleszterinszint, az emlékezetzavarok és a koncentrálási nehézségek ellen hat. Javítja a fizikai erőnlétet, hatékony gyengeség, alultápláltság, túlfeszített fizikai és szellemi megterhelés, immungyengeség és prosztatabántalmak esetén. Tripofán tartalma miatt alkalmas lehet a hajhullás ellen.
Méhpempő (Royal Jelly)
Méhpempő
Forrás: wikipedia.hu
A méhpempő a méhek garatmirigyében termelődő fehéres, tejszerű, savanykás, szúrós illatú anyag, mely állás közben megsárgul, és hamar elveszíti bioaktív hatását. A méhpempő bioaktív hatása szabadon tárolva 24-48 óráig tart. Sokáig a különböző tartósító eljárások sem tudták megőrizni a méhpempő biológiai aktivitását. A legegyszerűbb és legtermészetesebb tartósítása, -melyet a méhek is alkalmaznak- a méhpempő és méz keverékeként történő, légmentesen zárt tárolás. Így a méhpempő megőrzi minőségét valamint kiegészül a méz jótékony hatásaival és nem utolsó sorban finomabb, könnyen fogyasztható ízeket kap. Léteznek modernebb technikával (liofilizálással) tartósított méhpempők is melyek akár két évig is megőrzi bioaktív tulajdonságaikat.
A méhpempő az egyetlen olyan természetes anyag, amely több mint 150, biológiailag aktív összetevőt: fehérjét, zsiradékot, cukrot, vitamint, ásványi anyagot, nyomelemet, enzimeket és még számos egyéb bioaktív anyagot tartalmaz.
- fokozza a termékenységet, késlelteti a klimaxot
- élettartam növelő
- csökkenti a szellemi és fizikai kimerültséget, erősíti az idegrendszert
- vérnyomás szabályozó, szív- és érrendszeri problémákra kiváló
- hatásos emésztési és anyagcsere zavarok,
- immungyengeség, vérszegénység, alultápláltság,
- asztma
- bőrbetegségek esetén
Méhpempő-kúra:
Érdemes évente 2-3-szor háromhetes méhpempő-kúrát alkalmazni, naponta étkezés előtt 2x20g pempős méz, vagy 0,1-0,6 g tiszta pempő formájában.
Méhviasz
Méhviasz
Forrás: wikipedia.hu
A méhviasz néven ismert anyag különbözik a méh eredeti termékétől. Maga a méh is mirigyváladékkal keveri, a lépekből való kivonásakor pedig más idegen anyagok is kerülnek bele, főképpen méhszurok. A viaszt tévesen a méh zsírjának tartják.
A viasz többféle vegyület keveréke. A viaszok hosszú szénláncú alkoholok és karbonsavak észterei. A természetben gyakoriak: a növények levelein, a gyümölcsök héján, a bogarak szárnyán és a legnagyobb mennyiségben a méhkaptárakban. A viaszokat felhasználják gyertyák, paszták (pl. cipőkrém, bútorápoló) készítésére, fafelületek politúrozására.
A méhészek, hogy tiszta viaszhoz jussanak, a kipörgetett lépek egy részét kivágják a keretekből. A kivágott lépet egy üstben vagy egy erre a célra használt eszközzel kifőzik. Ez az olvadék a sonkoly. Az olvadék rengeteg szennyeződést (drótot, mézet, álcákat) tartalmaz, tehát ezt leszűrik és edényekbe töltik, melyekből később ki lehet fordítani a szilárd viaszt.